Ulgi w autobusach dalekobieżnych

Po niedługim artykule na temat zniżek w pociągach kolejny, który przyda się niepełnosprawnym podróżnikom. Tym razem pod lupę trafiły autobusy w komunikacji międzymiastowej.

autobus wycieczkowy

Sytuacja jest generalnie podobna do tej w komunikacji kolejowej. Podobnie jak na torach, mamy tu do czynienia z dwiema taryfami przewozowymi: zwykłą i pospieszną. Tak samo, jak na kolei przewodnik osoby niewidomej może kupić bilet z 95% ulgą.

Niewidomi o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą w taryfie zwykłej skorzystać z ulgi 93% a w taryfie pospiesznej z ulgi 51%. Umiarkowany i lekki stopień niepełnosprawności uprawnia do korzystania z ulgi 37%. Ponadto, tak samo jak w przypadku podróży pociągiem, jadąc na przykład do szkoły, na uczelnie, do lekarza możemy skorzystać z 78% ulgi pod warunkiem posiadania odpowiednich poświadczających to dokumentów czyli na przykład zaświadczenia, że jedziemy na turnus rehabilitacyjny, legitymacji szkolnej albo studenckiej.

Wszystko wygląda dość jasno i porządnie. Praktyka pokazuje jednak inaczej. O ile na dworcach w kasach biletowych zakupimy odpowiedni bilet z należną ulgą bez większego problemu, o tyle w autobusie3 u kierowcy mogą pojawić sie schody. Kierowcy, zwłaszcza pracujący w mniejszych firmach transportowych często nie respektują naszych uprawnień, lub po prostu nie potrafią znaleźć i sprzedać odpowiedniego biletu. Zdarza się też, że przewoźnik nie oferuje przejazdów ulgowych. Ulgi nie obowiązują także w autobusowej komunikacji ekspresowej.

Szczegółowe informacje na temat połączeń często można znaleźć w Internecie. Na przykład autobusy przejeżdżające przez Warszawę odnajdziemy na stronie http://www.pksbilety.pl.