ECDL dla niewidomych i słabowidzących

Chciałem Was wszystkich zaprosić na szkolenie organizowane przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki, które mam przyjemność prowadzić. Szkolenie przygotowuje do egzaminów ECDL. Poniżej postaram się je w miarę krótko opisać.

Czym jest ECDL?

ECDL to skrót od „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych” (ang. „European Computer Driving Licence”), czyli europejskie komputerowe prawo jazdy. Celem, jaki sobie stawiamy jest uzyskanie certyfikatu ECDL Core. Aby to osiągnąć, trzeba zdobyć wiadomości i umiejętności z siedmiu modułów:

  • Podstawy technik informatycznych
  • Użytkowanie komputerów
  • Przetwarzanie tekstów
  • Arkusze kalkulacyjne
  • Bazy danych
  • Grafika menedżerska i prezentacyjna
  • Usługi w sieciach informatycznych

Wiedza z każdego z modułów sprawdzana jest przez egzamin. Egzaminy składają się z części teoretycznej w której trzeba odpowiedzieć na kilka pytań, oraz praktycznej, która wymaga wykonania określonych zadań na komputerze.

Nie jestem informatykiem i nie chcę nim być. Czy jest to szkolenie dla mnie?

Właśnie dla Ciebie. ECDL nie jest dla informatyków. Oni – między innymi ja – mają swoje papierki potwierdzające umiejętności. Dyplomy, certyfikaty z branżowych szkoleń, referencje z projektów, w których uczestniczyli. Tobie potrzebny jest wpis do CV. Jeśli wpiszesz, że masz certyfikat ECDL Core, to wszystko będzie jasne. Pracodawca nie powinien pytać czy potrafisz przygotować dokument podsumowujący, zestawienie w arkuszu kalkulacyjnym a następnie wysłać to wszystko pocztą elektroniczną. ECDL oznacza, że potrafisz to zrobić.

Nawet jeśli nie planujesz pracować z komputerem, to na pewno dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, zdobędziesz umiejętności, które pozwolą ci bezpiecznie i wygodnie odkrywać informacje w sieci i dzielić się swoją pasją.

Mam problemy ze wzrokiem. Czy poradzę sobie na szkoleniu?

Tak, bez wątpienia! Szkolenie jest dedykowane dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Mam spore doświadczenie w prowadzeniu szkoleń komputerowych z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie cały materiał ECDL-a jest dobry (dostępny) dla niewidomych i słabowidzących. Na zajęciach będziemy starali się nauczyć radzić z tego typu problemami.

Co z egzaminem? Czy ECDL dla niepełnosprawnych jest inny?

Certyfikaty ECDL wydawane osobom niepełnosprawnym są dokładnie takie same, jak certyfikaty wydawane wszystkim innym. Nie ma też żadnej różnicy w treści egzaminów. To z jednej strony dobrze – nikt nie zarzuci wam, że wymagania zostały obniżone. Z drugiej strony nie jest to dobra informacja – nie wszystkie zadania są w pełni dostępne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Sam przebieg egzaminu został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Standardowy czas na wykonanie zadań to 45 minut. Czas na wykonanie zadań, którym dysponujecie to 1 godzina, więc o 1/3 więcej. Osoby, które potrzebują, dostaną też do dyspozycji asystenta, który pomoże wykonać zadania niemożliwe do wykonania ze względu na niepełnosprawność. Asystent wykona to, o co zostanie poproszony nawet, jeżeli będzie znał lepsze rozwiązanie.

Co jest do dyspozycji w pracowni?

Na zajęciach mamy do dyspozycji pracownię przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo. Część komputerów wyposażona jest w Windows 7, a część w Windows XP. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to najnowszy system operacyjny, ale zagadnienia o których mówimy są uniwersalne i w ten sam sposób można je wykonać na bardzo nowoczesnym sprzęcie. Sposób wykonania w większości niczym się nie różni. Tam, gdzie występują różnicę będę starał się je zaznaczyć.

Większość pracy wykonujemy w pakiecie biurowym. W naszym przypadku będzie to Office 2007. Tu również – nie jest to najnowszy Office, jaki jest dostępny, ale sposób wykonania zadań zwykle nie różni się od przedstawionego.

Jak już wspomniałem, pracownia jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Na komputerach, przy których będą pracowały osoby niewidome zainstalowany jest Jaws. Dla osób niedowidzących do dyspozycji oddajemy Magic-a. Także nie w najnowszych dostępnych wersjach, ale wystarczających do wykonania zadań. Osoby chcące korzystać z NVDA mogą to robić bez przeszkód.

Na zajęciach moim głównym celem nie jest nauka korzystania z czytników ekranu i innego oprogramowania wspomagającego. Skupiamy się na ECDL-u, chociaż informacje jak coś wykonać przy pomocy czytnika ekranu lub za pomocą samej klawiatury pojawiają się bardzo często.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą uzyskać certyfikat ECDL. Nie dotyczy najnowszych technologii i sprzętu rehabilitacyjnego. Jeśli uczestnik oczekuje takich treści, powinien wybrać inne szkolenie! Oczywiście nie oznacza to, że informacje na temat nowości nie pojawią się, a na przerwie kawowej nie znajdzie się chwila na swobodną dyskusję o ciekawostkach z branży. Szkolenie ma jednak na celu przygotowanie do egzaminów a nie słuchanie muzyczki i oglądanie filmów.

Co oprócz ECDL-a?

Oprócz zajęć przygotowujących do egzaminów ECDL w projekcie zarezerwowano czas na dodatkowe zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. Dzięki nim dowiecie się, jak należy postępować, aby ustrzec się wirusów, utraty danych czy tożsamości.

Organizacja szkolenia

Szkolenie trwa dość długo – w sumie 88 godzin dydaktycznych. W każdym z 11 tygodni odbywają się dwa czterogodzinne spotkania. W trakcie spotkania mamy do dyspozycji przerwę kawową trwającą około 30 minut.

Oprócz czasu na szkolenia należy zarezerwować sobie czas na siedem egzaminów, które nie odbywają się w trakcie zajęć.

Materiały dodatkowe

Wykorzystanie niniejszych materiałów (całych, lub ich fragmentów) do celów nie związanych z prowadzonym przeze mnie szkoleniem, bez mojej wiedzy i pisemnej zgoddy jest niedozwolone.