Dorobimy więcej do renty socjalnej

sterta pieniędzy

Dobre wieści dla sporej grupy osób niepełnosprawnych pobierających rentę socjalną. Spora grupa niepełnosprawnych będzie mogła dorobić do renty znacznie więcej niż do tej pory.

Wczoraj (5 października 2011 r.) prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która zmienia niekorzystne przepisy. Jak czytamy w notatce na stronie kancelarii prezydenta „celem ustawy jest zwiększenie aktywności zawodowej osób uprawionych do renty socjalnej”. Bardzo słuszny krok.

Do tej pory osoba niepełnosprawna pobierająca rentę socjalną mogła dorobić maksymalnie 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę czyli około tysiąca złotych brutto. Po przekroczeniu tego progu trzeba było liczyć się z utratą świadczenia. Sytuacja ta wkrótce się zmieni. Nowy limit wyniesie 70%, tak więc dorobić będzie można znacznie więcej. Aktualnie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę to 2426,60 zł. Kwota ta zwiększy się prawdopodobnie po pierwszym stycznia, ale to tylko prognozy – na dokładne wskaźniki przyjdzie nam poczekać do kwietnia, kiedy GUS podaje wysokość tego wskaźnika za I kwartał.

Projekt ustawy autorstwa Komitetu Inicjatywy Osób Niepełnosprawnych ds. Zniesienia Pułapki Rentowej początkowo zakładał całkowite zniesienie limitu, czyli skreślenie artykułu 10 ustawy o rencie socjalnej. W toku prac sejmowych przyjęto jednak limit 70% co zrównuje sytuacje 250 tys. osób pobierających rentę socjalną z sytuacją osób pobierających inne renty oraz emerytury. Obecnie zaledwie około 2% osób pobierających rentę socjalna podejmuje kroki w celu dorobienia do świadczenia. Zmiany powinny wpłynąć na zwiększenie tego odsetku.

Podczas głosowania nad tą ustawą mieliśmy do czynienia z wyjątkową zgodnością – za przyjęciem ustawy głosowało łącznie 404 posłów z klubów PO, PiS, PSL, SLD oraz PJN (za wyjątkiem jednego posła).

Przepisy ustawy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.